Volejbalový oddíl, dnes již formálně

Vše začalo neorganizovaně a byla to jen chuť zahrát si volejbal. Na jaře roku 2010 jsem byla oslovena Zuzkou Žerovnickou, zda bych věděla o nějakých ženách, které by si chtěly „pinknout“ volejbal. Měly jsme nadšení  pro hru a pohyb. Několikrát jsme se sešly na betonovém plácku (který je již naštěstí minulostí) u fotbalového hřiště v Dolních Jirčanech a začalo nás to bavit. Tak jsme tomu daly pravidelnost. Časem nás viděl Ivan Kolář, který se stal naším pozorovatelem a sem tam nám řekl, kam se postavit, jak se postavit, jak přijmout míč apod… Nazvaly jsme si ho trenérem. Byl to první muž, kterého jsme si do své partičky volejbalistek pustily. Snažily jsme  hrát volejbal dle svých schopností a možností. Protože nás do počtu hraní pro volejbal bylo stále málo, občas se k nám přidal a zahrál si s námi tenkrát 17-tiletý Patrik. Ten asi odstartoval to, že se někdo z chlapů fotbalistů či nohejbalistů zvedl z lavičky na zahrádce u hospůdky a přidal se k nám. A tak se časem stalo, že jsme se na hřišti scházeli ve smíšeném počtu mužů a žen.

Z pohledu  pozorovatele to vypadalo jako organizovaný oddíl, byli jsme však pouze  jakýmsi volejbalovým kroužkem než místním sportovním klubem. Postupem času přibyli další a další hráči různé herní úrovně a začali jsme řešit, co dál. Počtem hráčů jsme  již o dost překročili číslo 12, a tak jsme začali  diskutovat, že bychom mohli našemu volejbalu dát řád. Nikdo se nebránil organizovanému tréninkovému vedení, abychom  se herně a technicky posunuli dál. A od řečí nebylo daleko ke skutkům. Dne 15. března 2013 byla do klubovny u tenisových kurtů Olten v Dolních Jirčanech svolána první volejbalová schůze. A volejbalový oddíl byl na světě. Následně byl zvolen organizační výbor, který tvoří tři lidé - předseda Romana Hájková, místopředseda Šárka Novotná, pokladník Kateřina Zanášková. Trenérství se ujal hlavně Aleš Kohout a přislíbili další pomoc Ivan Kolář a Petr Huspenina, za což  jim vyjadřujeme veliké díky. Také se stanovily termíny oddílových i otevřených tréninků.

Dnes organizujeme různé turnaje, jak pro místní hráče, tak pohárové turnaje s přizváním hostujících družstev z Prahy a okolí. Někteří se zapsali do amatérské volejbalové ligy AVL Praha, kde právě toho času končí zimní sezóna, kterou naši AVLkáři zakončí plesem v Lucerně. Jsme ale rozhodnuti pokračovat dál a možná, a to nechci předbíhat navýšíme počet o ještě jedno družstvo. Již druhý rok jsme měli „vánočního jirčanského kapříka“ a chystáme opět „velikonočního jirčanského zajíce“. K dnešnímu datu má oddíl 31 členů. Oficiální uzavřený oddílový vedený trénink se koná každé pondělí od 19:00 do 21:00 na tenisových kurtech Olten v Dolních Jirčanech. Pro ostatní (včetně členů oddílu) je možnost jít si dále zahrát každý pátek od 19:00 do 21:00. Od jara, pokud nám přeje počasí, hrajeme na multifunkčním hřišti u Hospůdky na hřišti v Dolních Jirčanech.